VšĮ „Gelmės“
Pasirinktas Smiltės

Alina Jonaitienė „Smiltė“

Alinos Jonaitienės apysaka „Smiltė“ – tai paprastas ir be galo nuoširdus pasakojimas apie vienuolikmetę mergaitę Smiltę, gyvenančią pas senelius, kurie jai ne prie širdies. O ir mokykloje nesiseka: nėra geriausios draugės, berniukai kartais apstumdo. Ypač vieniša Smiltė pasijunta per klasės organizuotą Helovino šventę, į kurią mergaitės atėjo viena už kitą dailiau pasipuošusios, o Smiltė tokių apdarų neturėjo. Be to, buvo nedrąsi ir nemokėjo pakovoti už save. Palengva bendraklasių išpuoliai tampa vis įžūlesni, o ypač žiauri Dovilė – išpaikinta turtingų tėvų dukra.

 

Sunkiausiomis akimirkomis Smiltė prisimena mamą: „Ji suprastų.“ Deja, mama žuvo autoavarijoje. Nedaug mergaitė žino apie tėtį. Vėliau paaiškėja, kad jis sėdėjo kalėjime. Po miestelį netrukus pasklinda gandas, kad ji – vagies dukra. Laimė, netoliese kaime atsiranda senutė Marta, su kuria Smiltė labai susidraugauja. Moteris geba išklausyti ir suprasti mergaitę. Ir seneliai anūkėlę myli, stengiasi, bet neišgali jai duoti tiek, kiek reikėtų.

Priemonių prieš smurtą imasi ir klasės auklėtoja, ir mokyklos socialinė darbuotoja. Pamažu situacija gerėja, Smiltė įgauna pasitikėjimo savimi. Jai sekasi šokiai, ji gerai mokosi. Erikas, visų mergaičių numylėtinis, rodo jai vis daugiau dėmesio. Prasideda graži jų draugystė.

 

Knygos autorė – Joniškyje gyvenanti ir dirbanti lietuvių kalbos mokytoja Alina Jonaitienė, kurianti ne tik prozos kūrinius, tačiau ir poeziją. Nesvetima autorei ir dailė: štai ir ši knygelė iliustruota autorės piešiniais.

„Smiltė“ – knygelė paaugliams, paremta ilgamete mokytojos patirtimi, įžvalgomis. Išsyk nustebina tai, jog pasakotoja puikiai pažįsta tokio amžiaus vaikus, juos jaučia, žino jų gyvenimo realijas. Maža to – atskleidžiama mūsų šalies provincijoje gyvenančių vaikų kasdienybė. Knyga parašyta lengva, gražia kalba, yra įtraukianti, intriguojanti bei perskaitoma vienu prisėdimu.

 

© VšĮ „Gelmės“ 2014