VšĮ „Gelmės“
Proteviu sauksmas virselis

Jack London „Protėvių šauksmas“

„Protėvių šauksmas“ (1903) – tai nedidelė, bet labai išraiškinga, autentiška rašytojo patirtimi paremta apysaka, kurios centre – įspūdingo stoto ir stiprios dvasios šuo Bekas. Istorija prasideda, kai teisėjo Milerio namuose Amerikos pietuose nerūpestingai gyvenęs senbernaro ir škotų aviganės mišrūnas Bekas prasilošusio sodininko padėjėjo Manuelio parduodamas į šiaurę vykstantiems aukso ieškotojams. Čia prasideda naujas Beko gyvenimas, kur kasdien reikia kovoti už būvį, už savo vietą šunų kinkinyje, už maisto davinį, gelbėtis nuo šalčio ir mokytis išgyventi bet kokia kaina, išlikti budriam ir gudriam, būti visada atmerkus vieną akį. Nors apysakoje esama rūsčių ir žiaurių scenų, visgi jos nenustelbia šviesios, besąlygiškos šuns meilės žmogui, nepritildo širdimi girdimo protėvių šauksmo, kviečiančio bėgti miškais kartu su vilkais ir pasiduoti laukinei prigimčiai.
Džekas Londonas (Jack London, 1876–1916) – amerikiečių rašytojas, geriausiai žinomas kaip nuotykių romanų ir apsakymų autorius. Jis mokėsi licėjuje, būdamas keturiolikos, pradėjo dirbti gamykloje, anglių kasykloje, vėliau įsidarbino laive, kurio jūreiviai gaudė austres ir medžiojo ruonius. Buvo net įkalintas, paskui paleistas. Sakoma, kad retas žmogus nugyvena tokį spalvingą ir įdomų, kad ir neilgą, gyvenimą, kaip tai pavyko Dž. Londonui. Beje, pasakojama, kad gyvenime Džekas buvo linksmas, nuolat besišypsantis ir be galo mylintis šunis žmogus.
1897 m. pavasarį Dž. Londonas pasidavė „aukso karštligei“ ir išvyko į Aliaską (būtent tais pačiais 1897 m. prasideda ir apysakos „Protėvių šauksmas“ veiksmas). Čia jis ir susipažino su būsimais savo knygų herojais. Dauguma rašytojo kūrinių gimė iš jo paties patyrimų, sutiktų žmonių ir patirtų jausmų. Būtent dėl to jo kūriniai išsiskiria ne tik itin vaizdinga kalba, rišliai atpasakojamais veikėjų gyvenimais, ryškiais personažais, bet ir nepaprasta įtaiga.
Rašytojas dirbo po 15–17 val. per parą, tad nenuostabu, jog parašė kone penkias dešimtis knygų, romanų ir trumpų apsakymų, daug straipsnių ir politinių apybraižų. Žinomiausi jo kūriniai – romanai „Martinas Idenas“, „Jūrų vilkas“, „Rytas aušta“, „Mėnulio slėnis“, apysakos „Baltoji iltis“, „Protėvių šauksmas“, „Smokas Belju“. Dž. Londonas buvo daugiausia uždirbantis to meto Amerikos rašytojas. Tačiau niekuomet nerašė dėl pinigų. Jo kūrinių pagrindinė idėja buvo gyvenimo, o ne aukso troškimas.
Iš anglų kalbos vertė Virginija Traškevičiūtė.
Iliustravo Vladas Kudaba ir Danutė Kudabienė.

© VšĮ „Gelmės“ 2014