VšĮ „Gelmės“
Gipso virselis

Anna Woltz „Gipsas“

Annos Woltz „Gipsas“ – smagi dešimtmečiams ir vyresniems vaikams skirta knyga, kurioje aprašoma viena žiemos dAiena ligoninėje. Pagrindinės veikėjos (ir pasakotojos) dvylikametės Felicijos sesuo Bentė patenka į ligoninę, mat dviračiu veždamas dukrą su rogutėmis rankose mergaičių tėvas pargriuvo, ir aštrios rogių pavažos nupjovė Bentės bevardžio pirštelio galiuką. Ligoninėje tenka ilgai laukti, kol gydytojai šį galiuką prisiūs. Fitz (taip save vadina Felicija) yra įsiutusi ant besiskiriančių tėvų. Pasprukusi nuo tėvų ir sesers, ji ima klajoti po ligoninę. Čia susitinka su penkiolikmečiu Adamu, ligoninėje esančiu dėl savo broliuko, kuris gimė neišnešiotas ir dabar guli inkubatoriuje. Prie jų prisideda ir keistuolė, ką tik rimtą širdies operaciją patyrusi Primula. Trijulė patiria daugybę neįtikėtinų nuotykių, kuriuos išgyvendami kartu paaugliai padeda vienas kitam spręsti savo sunkumus.
Knyga lengvai skaitoma, įvykiai čia veja vienas kitą, įtampa išlaikoma nuo pirmo iki paskutinio puslapio, na, o autorės sukurti vaikų personažai – tai drąsūs, akiplėšiški paaugliai, neieškantys žodžio kišenėje. Sumanymas parašyti knygą, kurios veiksmas vyksta ligoninėje, rašytojai kilo klausantis chirurgės sesers pasakojimų apie savo darbą. Rašytoja praleido su seserim vieną dieną ir naktį ligoninėje, štai kodėl ligoninės aplinka sukurta itin įtikinamai.
*
Anna Woltz (g. 1981) – olandų žurnalistė ir vaikų bei jaunimo rašytoja. Sukūrusi per 20 knygų Woltz laikoma viena svarbiausių jaunosios kartos olandų vaikų rašytojų. Jos kūryba lietuviškai pasirodo pirmą kartą, tiesa, lietuvių žiūrovai jau galėjo pamatyti pagal „Gipsą“ pastatytą filmą. Be to, Europos šalių kino forumas „Scanorama“ 2019 m. rodė pagal kitą šios rašytojos knygą sukurtą filmą „Nepamirštama vasara su Tes“.
Už 2015 m. išleistą romaną „Gipsas“ rašytojai buvo paskirtas auksinis grifelis – apdovanojimas už geriausią metų knygą vaikams nyderlandų kalba.
Iš nyderlandų kalbos vertė Birutė Avižinienė.
Iliustravo Vladas Kudaba.

© VšĮ „Gelmės“ 2014