VšĮ „Gelmės“
achmatova

Elisabeth Barille „Meilė auštant. Amadėjus Modiljanis ir Ana Achmatova“

Ana Achmatova (1898–1966) – rusų poetė, rašytoja, literatūrologė, literatūros kritikė, vertėja. Ji, kaip klasikė, pripažinta dar 1920 m., bet buvo tildoma, genama ir cenzūruojama. Daugelis jos kūrinių nebuvo publikuojami ne tik jai gyvai esant, bet ir daugiau kaip du dešimtmečius po jos mirties.

Amadėjus Modiljanis (1884–1920) – žydų kilmės modernizmo Italijos tapytojas ir skulptorius, dirbęs Prancūzijoje. Su Ana Achmatova jis susipažino 1910 m., kai poetė lankėsi Paryžiuje. Sklando legenda apie karštą menininkų simpatiją ir meilę vienas kitam.

„Meilė auštant“ – tai poetiška istorija apie jų meilę. Jiedu susitiko vos kelis kartus. Abu tuo metu buvo nelabai žinomi: ji jau rašė eiles, bet dar niekur nebuvo jų paskelbusi, jis piešė praeivių portretus, bandydamas išgyventi, ir kraustėsi iš vieno buto į kitą. Apie jųdviejų aistrą išlikę nedaug liudijimų: keli Amadėjaus piešti Anos portretai, jos skulptūra ir Anos užrašai.

Aš niekados nepozavau Modiljaniui. Niekados. Niekados tarp mūsų net nebuvo tokios kalbos. Niekados nebuvau nei jo įkvėpėja, nei jo mūza. Tai – menininkų, neturinčių tvirto stu­buro, išmonės. Vyrų išmonės, kad išsigintų moters įtakos. Jį gaubė vienatvė ir, manau, todėl, kad, kitaip nei draugai, ir Pika­sas taip pat, jis nenorėjo dresuoti moterų. Jam, skirtingai nuo daugelio vyrų, panieka ir geismas buvo nesuderinami. Vyrai sako mylintys moteris, iš tikrųjų jiems patinka jas pavergti. Mylėti moteris gali bet koks vyras, mylėti konkrečią moterį, mylėti kaip lygiavertę – štai kas yra meilė, tai sunku. Lygia­vertė. Būtent tokia aš jam ir buvau, toks jis ir man buvo. Lygia­verčiai, netgi laukdami.

Ana Achmatova

Mes bendraujame. Tai galiu įgyvendinti tik su jumis. Tik jūs galite nuvyti mano nepasiti­kėjimą, tik jūs galite paaiškinti mane kankinantį sąmyšį, tik jūs galite ne tik sustiprinti mano vienatvę, bet ir padaryti ją gei­džiamą, tik jūs galite išgąsdinti mirtį.

Amadėjus Modiljanis

Iš prancūzų kalbos vertė Asta Bieliauskaitė.

© VšĮ „Gelmės“ 2014