VšĮ „Gelmės“
iš baltojo namo

Gintarė Adomaitytė „Iš baltojo namo“

Knyga „Iš Baltojo namo“ – tai pastarųjų dešimties metų Gintarės Adomaitytės kūryba, atspindinti kur kas platesnį laiką. Knyga tiksliai struktūruota: ją sudaro trys dalys, savaip viena kitą papildančios, kiekvienoje – po septynis rašinius.
Pirmoji dalis – „Vieną kartą… Arba apie savo kartą“ pasakoja apie reikšmingus Lietuvai įvykius: pirmąją mokinių ekspediciją į Sibirą 1989 metais, Sausio įvykius 1990 metais. Žvelgiama į savo šeimos istoriją („Mano laimė manęs palauks“), aptariama neįgaliųjų dalia mūsų šalyje, žvalgomasi po globos namus („Tiesiog gyventi“).
Antroji dalis „Ignalinos dienoraštis“ – tai rašytojos, iškeitusios sostinę į Ignaliną, patirtis. Ši dalis poetiška, pakylėtai atskleidžianti miškų ir ežerų trauką, bet kartu ir žemiška. Itin korektiškai aptariamos provincialumo apnašos, gyvenimo nuošalėje paradoksai, aukštosios kultūros stygius, kelionių traukiniais romantika ir nuovargis.
Trečioji dalis „Knygos ir jų žmonės“ pasakoja apie žinomus ir primirštus rašytojus („Apie senąjį Jonyną ir jo šulinį“). Bet ne tik… Čia – ir skaitymo skatinimo nuošaliose mokyklose įgūdžiai bei įspūdžiai („Mano pasaka šoka“), ir patirtys rezidencijose bei literatūrinėse kelionėse („Drezdeno burtai“), ir vaikų literatūros niuansai („Kas laimėjo grybų karą“).
Knyga parašyta lengvu stiliumi, sodria kalba. Ji bus suprantama ir svarbi Lietuvos plačiajai visuomenei dėl aptariamų istorinių įvykių, dėl aistringo pilietiškumo, dėl poetikos jausmo bei autorės saviironijos, ypač pasireiškiančios paskutiniajame knygos tekste „Kur iškeliauja knygos“. Štai kodėl svarbu, kad Gintarės Adomaitytės knyga atkeliautų pas skaitytojus.
Iliustruota spalvotomis Ričardo Šileikos nuotraukomis.

© VšĮ „Gelmės“ 2014