VšĮ „Gelmės“
Rembo 1

Nadja Sumanen „Rembo“

Pagrindinis knygos veikėjas – keturiolikmetis paauglys keistu vardu Rembo. Ir, nors iš pradžių atrodo, kad išstypęs jaunuolis, kurį kamuoja neurologinis aktyvumo ir dėmesingumo sutrikimas, mažai ką bendra turi su raumeningu veiksmo filmų herojumi tuo pačiu vardu, visgi knygos pabaigoje paaiškėja, jog vaikinas turi kur kas daugiau Rembo dvasios, nei atrodė iš pirmo žvilgsnio.

O pradžia buvo išties neguodžianti: tėvas berniuko atsižadėjo dar negimusio, mama susirgo depresija ir negalėjo juo deramai pasirūpinti. Rembo sunkiai pritapo prie bendraklasių, draugai jo šalinosi, nes jis augo kitokioje šeimoje nei visos. Jo namuose retai kada būdavo šviežio maisto, o spintoje nerasdavai dviejų tos pačios poros kojinių, ką jau kalbėti apie švarius drabužius ar mobilųjį telefoną.

Tačiau… viskas pasikeičia vieną vasarą, kai, pasibaigus mokslo metams, Rembo kartu su mama ir jos nauju draugužiu išvažiuoja į vasarnamį ant ežero kranto pas pastarojo tėvus. Štai čia Rembo atranda tikrąją šeimą, besąlygišką meilę ir rūpestį, pirmą sykį gyvenime patiria, ką reiškia, kai juo nuoširdžiai domimasi. Be to, čia jis susipažįsta su šeimininkų anūke bendraamže Lyna, kuri taip pat turi savų skaudulių. Užsimezgusi graži jaunuolių draugystė, atrasti puikūs mylintys žmonės ir darbas žirgyne padeda išgyti Rembo sielai. Viskas tampa įveikiama, net paūmėjusi mamos liga. Po vasaros, patyręs nuoširdžią globą, smagių nuotykių, atradęs daugybę naujų dalykų, pasikeičia ir penkioliktąjį gimtadienį pasitikęs Rembo.

*

Nadja Sumanen (g. 1975) – suomių rašytoja ir terapeutė. „Rembo“ pelnė jai pripažinimą. Išleistos trys romano laidos. Būdama psichoterapeutė, Sumanen pažįsta daug panašaus į Rembo likimo jaunuolių ir jais tiki. Knyga suteiks vilties tiems, kurie turi tokios patirties kaip Rembo. Ji bus pamokanti visiems skaitytojams.

*

Knyga 2015 m. laimėjo suomių vaikų ir jaunimo literatūros premiją Finlandia Junior ir nugalėjo leidyklos Otava jaunimo romanų konkurse. Pagal ją pastatytas spektaklis. Finlandia komitetas rašė: „Knyga šviesi ir kupina vilties. Pradėsite ilgėtis Rembo, vos tik jai pasibaigus.“

Knyga išrinkta geriausiu 2018 metų vertimu paaugliams.

Iš suomių kalbos vertė Aida Krilavičienė.

© VšĮ „Gelmės“ 2014